anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Sony 50mm f/1.4 do alpha 350

sidney-----
Początkujący

Sony 50mm f/1.4 do alpha 350

Witam.
Czy ktoś z Was ma może w posiadaniu taki zestaw lub chociaż sam obiektyw? Jeśli tak, to jak go oceniacie? Zastanawiam się nad kupnem tego szkiełka, lecz oprócz opinii z optyczne.pl chciałbym zasięgnąć rady u innych źródeł ;) Pozdrawiam i z góry dziękuję za odp

21 ODPOW. 21
profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

bikmen napisał(a):


mam kolejne pytanie jak to jest z obiektywem o ogniskowej 50mm to jest ogolnie przyjety jako standardowy obiektyw i czytalem ze daje dobre odwzorowanie a jak to bedzie jak podepne go (minolte 50mm) do mojej alfy, stanie sie obiektywem 50x1.5=75mm (mala portretowka) czy bedzie nadal odwzorowywal tak obraz jak widzi go analog (przy 50mm) tylko ze bedzie nazwijmy to skadrowany?


Gdzieś na forum ktoś, już to ładnie objaśniał.
Obrazowo ujmując to jest tak:
Wyobraź sobie matrycę aparatu jako ekran kinowy a obiektyw jako projektor, który na ten ekran rzutuje obraz.
Ponadto wyobraź sobie, że ten ekran ma wymiary 24x36mm a obiektyw niech ma 50mm.
Teraz zmień ekran na taki, który ma wielkość 23x17mm (mniej więcej wymiar APS-c).
Widzisz co się dzieje? Ogniskowa się nie zmieniła, odległość też nie, a na ekranie widać mniej. Ile mniej?
Masz inną "salę kinową" ekran znowu 24x36 ale obiektyw ma 75mm. I co sie okazuje? Że widać dokładnie to, co w poprzedniej "sali" po zmniejszeniu ekranu.
A weź wróć do pierwszej sali i zmień ekran na taki np . 6x8mm. Obraz będzie zawierał fragment poprzedniego. By na ekranie 24x36mm otrzymać taki sam fragment, musisz założyć obiektyw 215mm, czyli całkiem spore tele. I to jest matryca kompaktu z obiektywem 50mm. Dla niej to jest teleobiektyw!

Jak widać, fizyka się nie zmienia, to tylko wielkość matrycy powoduje,że odwzorowany jest inny kawałek obrazu. Zwykło się przeliczać to na to, jaki obiektyw trzeba by zapiąc do filmu 35mm (obrazek 24x36), żeby uzyskać ten sam efekt. To nazywamy cropem.
Czyli Obiektyw od analoga, mający 50mm, w alfie (100,200,3xx,700 ) będzie dawał taki obraz, jak w analogu obiektyw 75mm, ale (fizyka) dalej będzie miał 50mm.
Ot cała filozofia.

------------------------------
fotoamator
bikmen
Początkujący

Teraz już rozumię bardzo ładnie mi to Pan Panie Tadeuszu wyjaśnił za co dziękuję, świat staje się prostszy dzięki takim ludziom jak Pan i Lajam który odpowiedział na moje wcześniejsze pytanie. Dziękuję