anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

a300 - obiektyw?..

nakoncutwojegojezyka
Początkujący

a300 - obiektyw?..

hejjj.. no więc jest taka sprawa, a raczej pytanie;) bo jest tak:
zdecydowałam się już na lustrzankę, a nie było to łatwe bo co widziałam inną to była 'lepsza' :wink:
tak więc moją decyzją jest a300 - aczkolwiek polecają mi 200 bo jest tańsza, praktycznie niczym się nie różni i robi dobre zdjęcia. przeszkadza mi jedno - brak life view'a.
co do 300: cena z obiektywem DT 18 - 70 mm F3.5-5.6 wynosi ok. 1500zł, sam korpus ok. 1200zł, a z dwoma obiektywami 2000zł. i zastanawiam się - czy wziąć standardowo z obiektywem, czy bardziej opłacało by się wziąć z dwoma? słyszałam, że ten obiektyw DT 18 - 70 mm F3.5-5.6 nie jest taki dobry, i niektórzy polecają mi kupić sam korpus a dokupić osobno obiektyw, ale to raczej drożej wyjdzie, i może się okazać że kupie same body a potem nie wiadomo ile będę szukać obiektywu. co o tym sądzicie? moglibyście mi polecić jakiś w miarę tani obiektyw robiący dobre zdjęcia? i mam jeszcze jedno pytanie, bo nigdzie nie umiem znaleźć, a w sklepach coś chyba nie kumają :F czy w funkcjach zdjęć, jest MAKRO?
a może polecilibyście mi jakąś inną lustrzankę?

z góry dzięki :):*

11 ODPOW. 11
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Jeśli już zdecydowałaś się na zakup aparatu pozostaje pogratulować.

Z Twej wypowiedzi nie wynika dokładnie co chcesz fotografować. Trudno więc polecić Ci konkretny obiektyw. Niemniej powiem Ci tyle, że lepszy obiektyw o zakresie 18-70 to wydatek około 1500-1600 zł. Jeśli nie chcesz tyle wydać konieczny jest zakup 2 obiektywów co bywa kłopotliwe w aspekcie ciągłej zmiany szkieł.

Kit 18-70 nie jest złym obiektywem, szczególnie dla początkującego. Pozwoli Ci na pewno dokładnie ocenić swoje potrzeby na przyszłość i dzięki niemu nauczysz się doceniać lepsze obiektywy.

Co do makro...dość przewrotnie stawiasz pytanie....czy w funkcjach zdjęć jest makro...no cóż... lustrzanka tym różni się od kompaktów, że masz możliwość zmiany obiektywu, a tych jest całkiem sporo (szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę całą gamę pasujących do alfy obiektywów Minolty). I teraz..oczywiście w aparacie na kółku wyboru programów tematycznych jest program "makro"(symbol kwiatuszka), ALE nie każdym obiektywem będziesz w stanie wykonać zdjęcie makro na tyle dobre, aby było ono dla Ciebie satysfakcjonujące. Bo rodzaj zapiętego do body obiektywu ma tu kolosalne znaczenie. Używając lustrzanki i skupiając się poważnie na makro niezbędne staje się posiadanie specjalnego obiektywu do tego typu zdjęć - najpopularniejsze to Sony/Minolta 50/2.8 Macro, Sony/Minolta 100/2.8 Macro, Sigma 105/2.8 Macro, Tamron 90/2.8 Macro. Nie są to obiektywy tanie, ale pozwalają osiągnąć dużą skalę odwzorowania (1:1) przy zachowaniu dość dużej odległości od fotografowanego przedmiotu. Bo zabawa w makro to nie fotografowanie 1cm od soczewki - a w ten sposób przedstawiane są np. możliwości makro w kompaktach.
Rozumiem, że dopiero zaczynasz przygodę z lusterkiem. W tym wypadku, zanim wydasz pieniądze, możesz popróbować bardziej oszczędnych rozwiązań np. soczewka powiększająca Raynox DCR-250 - spokojnie możesz jej używać z obiektywem kitowym 18-70 i myślę, że na początek zabawy będziesz zadowolona. Jeśli całkowicie Cię to pochłonie możesz myśleć o zakupie typowego już obiektywu do makrofotografii.

W kwestii zakupu dual-kita...musisz sama zdecydować czy będziesz chciała korzystać z teleobiektywu. Właściwie taki obiektyw zawsze można dokupić. Ja radzę kupić najprostszy zestaw A300+Kit, a zaoszczędzone pieniążki wydać na dobrą kartę pamięci (np 2x4GB jakieś 160-200zł), torbę czy plecak (ok. 200zł) i właśnie soczewkę Raynox DCR 250 (ok. 120zł).

Ale decyzja jest Twoja. Powodzenia.

nakoncutwojegojezyka
Początkujący

fotografować chcę wszystko, tzn. i portrety, i panoramy, i naturę, i makro. nie mam jakiegoś konkretnego upodobania;)

Znajomy-----
Początkujący

Również jestem amatorem, mój wybór padł na A350 w zestawie z szkiełkiem kitowym, oraz obiektywem 55-200. Aparacikiem bawię się codziennie i tak jak Ty, mam go do wszystkiego. I narazie nie zdecydował bym się na zmianę obiektywu, bo szczerze mówiąc, to co mam mi w zupełności wystarczy do tak nieskomplikowanych zdjęć jakie ja robię, no i do nauki. A druga sprawa, nie znam jeszcze dokładnie specyfikacji tych wszystkich obiektywów, mój warsztat, mimo iż doskonalony z każdym dniem :D i z każdym dniem dowiaduję się innych ciekawych rzeczy i wiem, że jakbym kupił teraz obiektyw za ponad 1 tys zł, to za jakiś czas mógłbym tego żałować, odrywając inną fascynującą technikę, czy chcąc robić po prostu inny rodzaj zdjęć. Mam znajomego, który ma obiektyw Macro, nie pamiętam nazwy, ale szerokokątny. Miałem przyjemność korzystać z tych dwóch szkiełek. Zdjęcia wychodzą pięknie, ale oba szkiełka są przystosowane do robienia zdjęć o określonej charakterystyce, specyfikacji. Macro z którego korzystałem ma stałą ogniskową, nie ma zoomu, ale robi piękne zdjęcia z bliska (wejdź sobie do fotogalerii i tam jest mój wątek z moimi zdjęciami), a szerokokątny znowu jest raczej do krajobrazu, czy czegoś w ten deseń. Obraz jest troszkę zniekształcony, nie zrobisz nim pięknego portretu.
Więc moja rada, jako troszkę bardziej zaawansowanego początkującego, albo weź ze szkiełkiem kitowym, albo w zestawie z 55-200.
Czy dobrze prawie Lajam?

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Znajomy napisał(a):

Czy dobrze prawie Lajam?


Nie wiem czy dobrze...nie rozwiałeś ostatnim zdaniem żadnych wątpliwości. ;)
Na pewno zgodzę się, że kupując lepszy od kitowego obiektyw, mógłbyś żałować bo na początku przygody czynnikiem najbardziej ograniczającym jest właśnie sam człowiek. Dopiero potem, kiedy wyspecjalizujesz się w danym typie fotografii (np. makro czy ptaki) będzie trzeba poświęcić się i zakupić lepszy sprzęt, który pozwoli na znaczne podniesienie jakości zdjęć jak i samego komfortu użytkowania.

nakoncutwojegojezyka (Matko, ale długi nick!) jeśli chcesz fotografować "wszystko", to może faktycznie pójść w 2 obiektywy. Na początek te 2 kity starczą. Tak jak już pisałem, pozwolą Ci ocenić jaki zakres najczęściej wykorzystujesz i nauczysz się dostrzegać różnice w jakości obrazu po założeniu lepszych szkiełek. ;)

Znajomy-----
Początkujący

No wiesz, chciałem dać Ci też pole do manewru, a nie wyczerpać cały temat jednym postem ;)
Tak szczerze, to nie jestem nawet w połowie tak zaawansowanym użytkownikiem jak Ty, to było moje zdanie, a mogę się mylić (jak każdy):D Poza tym sam byłem ciekaw, czy dobrze myślę, a co dwie głowy, to nie jedna ;)

michal.stachu1
Początkujący

Mam takie pytanie: czy ktoś z was używał z A300/350 obiektywu Tamron 80-210 f:4.5-5.6 ?
Jest to obiektyw jeszcze od Minolty, ma już parę lat i zastanawiam się, czy jest sens kupić ten obiektyw za jakieś 150-200 zł (jest w stanie idealnym) jako uzupelnienie zestawu z kitem 18-70 do A300 ?
Fotografuję od okolo roku, z zasady przyrodę, pejzarze, zwierzęta.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Jest to obiektyw jeszcze od Minolty, ma już parę lat i zastanawiam się, czy jest sens kupić ten obiektyw za jakieś 150-200 zł (jest w stanie idealnym) jako uzupelnienie zestawu z kitem 18-70 do A300 ?


Moim zdaniem szkoda pieniędzy. Dozbieraj do 55-200

michal.stachu1
Początkujący

testowalem jakiś czas temu tego Tamrona i efekt był taki:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/378 ... 33987.html
chyba jakość nie jest straszna jak na taką cenę ?

profile.country.PL.title
Tadeusz.O
Doradca

testowalem jakiś czas temu tego Tamrona i efekt był taki:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/378 ... 33987.html" target="_blank
chyba jakość nie jest straszna jak na taką cenę ?


...no, trochę mydełko jest :smileymrgreen:
Ale jak Tobie odpowiada, to bierz, nie pytaj.
Widzisz, to jest tak: jeden "maluchem" pojedzie dookoła europy i będzie happy, że było fajnie, drugi ma do pracy PT Cruise'a a na wakacje jeździ Grand Voyagerem i narzeka, że niewygodnie :smileymrgreen:
Każdemu, wg potrzeb. Zapytałeś - dostałeś odpowiedź/ocenę. Ty zdecydujesz, czy chesz to, czy jednak coś innego.
Powodzenia w wyborze :D

------------------------------
fotoamator