anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Fotografowanie ruchu i ostrość drugiego planu ... pytania.

Alf300
Początkujący

Fotografowanie ruchu i ostrość drugiego planu ... pytania.

Witam Kolegów

Nazywam się Marcin od nie dawna fotografuję Sony A300 . Mam prośbę o poradę do doświadczonych kolegów .
Chcę zrobić sobie galerie fotek w ruchu oraz dobre fotki drugiego planu , I muszę przyznać że nie radzę sobie z tym najlepiej .
Jeżeli udzieli byś cię mi kilka wskazówek jak wykonać dobre fotki w ruchu był bym wdzięczny .

Tak samo nie mogę poradzić sobie z fotografią drugiego planu tz. to co z przodu rozmyte tył ekspozycji ostry kilka zdjęć wyszło mi ale większość nie uzyskuję zadowalającego efektu próby robione również z wyłączonym AF.

Jeżeli pozwolicie jeszcze jedno pytanie o AF ... Czy nastawianie ostrości przy użyciu AF a dokładnie pola jego zasięgu oznaczony jest czerwonym punktem środkowym lub kreseczkami? w instrukcji jest coś napisane o zielonych ramkach ja takowych nie widzę w wizierze

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny i przepraszam że dla kogoś moje pytania wydadzą się śmieszne.

Pozdrawiam Alf300

55 ODPOW. 55
musstaffa
Początkujący

aha i jeszcze jedno. jesli masz obiektyw kitowy to nie oczekuj ze bedzie CI idealnie ostrzyl na dalszym planie. podobnie jak na dluzszej ogniskowej. te obiektywy sa jakie sa i nie ma co za wiele wymagac. do ostrych zapewne nie naleza

Alf300
Początkujący

Witaj musstaffa

W sumie teraz też już się pogubiłem co chce uzyskać ;) :slight_smile: w pierwszym poście piszesz

Tak samo nie mogę poradzić sobie z fotografią drugiego planu tz. to co z przodu rozmyte tył ekspozycji ostry



W drugim
teraz dopiero złapałem co CI naprawde chodzi:) ty chcesz miec nieostry pierwszy plan. a drugi ostry. tylko w sumie nie wiem w czym problem



ale ok ... Chyba masz rację co do tego obiektywu kitowego może on stanowić problem dzięki w sumie o tym nie pomyślałem .

moimi fotkami znów też niema się co sugerować bo to tylko próby możliwości i błędy są czy to w ekspozycji czy w samym wykonaniu ... próbuję wyrobić sobie sposób bo chcę sobie zrobić taką galerie drugiego planu . chcę skupić się na obiektach, osobach w dali i całkowicie uwolnić uwagę od tego co jest z przodu. A czy to jest błędem zdjęcia może :smileyrolleyes: ale mi się takie coś podoba ...
wyobraź sobie zdjęcie kobiety no nie wiem ... hmy? ... w jeziorze :smileymrgreen: :smileyexclaim: fotkę wykonujemy przez drzewa i po cholerę mam skupiać się na gałeziorach jak obiekt jest piękniejszy ...

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

musstaffa napisał(a):

jesli masz obiektyw kitowy to nie oczekuj ze bedzie CI idealnie ostrzyl na dalszym planie. podobnie jak na dluzszej ogniskowej. te obiektywy sa jakie sa i nie ma co za wiele wymagac. do ostrych zapewne nie naleza


Masz zdjęcia na poparcie tej tez czy tak od rzeczy pleciesz?
Zazwyczaj obwinia się sprzęt kiedy się nie potrafi czegoś zrobić.

Zupełnie nie rozumiem o co Ci chodzi z tym drugim planem, męczysz się jak nie wiem :shock:
Czy nie prościej używając AF ustawić ostrość i zablokować ją, a potem przekadrować tak jak to ma wyglądać na zdjęciu? Chyba, że lubisz manualnie, to może kup sobie stare, manualne obiektywy z mocowaniem M42 i przejściówkę z potwierdzeniem ostrości. Są zazwyczaj jaśniejsze od kitowych, więc pozwolą teoretycznie, na uzyskanie mniejszej głębi ostrości.

I wytłumacz mi proszę, po co chcesz fotografować w taki sposób, żeby na pierwszym planie mieć same nieostre rzeczy, które dodatkowo zasłaniają główny obiekt :smileyquestion:

Alf300
Początkujący

witam Lajam

Dlaczego chce robić takie zdjęcia :question:

dlaczego mam robić wiecznie portrety czy krajobrazy albo wyostrzone pająki ?

Taka fotka jak ta porostu mi się podoba

http://img.chip.pl/img.php?f=7&i=LTYlJjwAHQRCCh8aCAADFk0OHxQcQFwaHgYUCkxcWl8GAgAHVkEdCQQ=

Autor:Piotr Jendrzejek Tytuł : Bohater drugiego planu

http://img.chip.pl/img.php?f=7&i=LTYlJjwAHQRCCh8aCAADFk0OHxQcQFwaHgYUCkxcWl8GAgcMWEEdCQQ=


Autor: Grzegorz Taberski Tytuł: zamyślona

I gdyby mi wychodziły to bym nie pytał kolegów bardziej doświadczonych ... Może mógł byś wykonać takie zdjęcie i umieścić tu na forum ... bo na razie pokazuje moje nie udane wypociny które nie są doskonałe ...

musstaffa
Początkujący

do lajam!

pokaz mi choc jeden obiektyw kitowy w jakimkolwiek modelu dowolnej marki ze stalym swiatłem np 2,8

nie wszystko zalezy od szkiełek ale sporo. głownie jesli idzie o ostrosc i jakosc obrazu. oczywiscie doswiadczenie i znajomosc sprzetu pomagaja ale pewnych ograniczen sprzetowych nie sposob przeskoczyc. choc zawsze mozna ratowac sie PSem. ale nie o tym tu mowimy


Lajam jesli twierdzisz ze nie ma to wpływu za jakosc zdjec tzn ze tylko nasze umiejetnosci sie licza to nawet nie zamierzam z Toba dyskutowac. rob sobie zdjecia telefonem komorkowym przeciez jak sie umie to sie da rade napewno. powodzenia

teraz widze ALF300 jaki rodzaj fot chcesz robic.
oczywiscie to twoj punkt widzenia i ja tego nei neguje. fotka jaka pokazales jest do przyjecia jesli idzie o ostrosc. powiem CI jak ja to widze. fajnie ze masz jakis pomysl na cos innego. nie mniej jednak taki rodzaj fotografowania sprawia ze na 1 planie nieostry obiekt jest najwiekszy i najbardziej sie rzuca w oczy. a powinien rzucac sie ten ostry ktory nam wiecej mowi o nim samym. taki rodzaj ustawiania ostrosci sprawia ze głowny ostry obiekt jest maly zazwyczaj bo jest gleboko w tle. co prawda te fotki sa dosc przestrzenne ale jednak z wyzej wymienionych powodow utarl sie odwrotny do Twojego sposob ostrzenia. indywidualizm jest wazny w fotografii jednak pewne utarte kanony sa i beda. Twoj sposob fotografowania napewno moze sie spotkac z pewna doza niezrozumienia ale zapewne da Ci kolejne doswiadczenia. w szelkie proby wyciagniecia czegos ze sprzetu będa procentowac w przyszlosci

pozdro

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

NIe wiem czy o to Ci chodzi....

czorny-----
Początkujący

musstaffa napisał(a):

do lajam!

pokaz mi choc jeden obiektyw kitowy w jakimkolwiek modelu dowolnej marki ze stalym swiatłem np 2,8

nie wszystko zalezy od szkiełek ale sporo. głownie jesli idzie o ostrosc i jakosc obrazu. oczywiscie doswiadczenie i znajomosc sprzetu pomagaja ale pewnych ograniczen sprzetowych nie sposob przeskoczyc. choc zawsze mozna ratowac sie PSem. ale nie o tym tu mowimy


Lajam jesli twierdzisz ze nie ma to wpływu za jakosc zdjec tzn ze tylko nasze umiejetnosci sie licza to nawet nie zamierzam z Toba dyskutowac. rob sobie zdjecia telefonem komorkowym przeciez jak sie umie to sie da rade napewno. powodzenia

teraz widze ALF300 jaki rodzaj fot chcesz robic.
oczywiscie to twoj punkt widzenia i ja tego nei neguje. fotka jaka pokazales jest do przyjecia jesli idzie o ostrosc. powiem CI jak ja to widze. fajnie ze masz jakis pomysl na cos innego. nie mniej jednak taki rodzaj fotografowania sprawia ze na 1 planie nieostry obiekt jest najwiekszy i najbardziej sie rzuca w oczy. a powinien rzucac sie ten ostry ktory nam wiecej mowi o nim samym. taki rodzaj ustawiania ostrosci sprawia ze głowny ostry obiekt jest maly zazwyczaj bo jest gleboko w tle. co prawda te fotki sa dosc przestrzenne ale jednak z wyzej wymienionych powodow utarl sie odwrotny do Twojego sposob ostrzenia. indywidualizm jest wazny w fotografii jednak pewne utarte kanony sa i beda. Twoj sposob fotografowania napewno moze sie spotkac z pewna doza niezrozumienia ale zapewne da Ci kolejne doswiadczenia. w szelkie proby wyciagniecia czegos ze sprzetu będa procentowac w przyszlosci

pozdro



kolego naprawdę nie rzecz w obiektywie kitowym tylko w umiejętnościach czyli przełożeniu posiadanej wiedzy na praktyczne jej zastosowanie.... rzecz w głębi ostrości a to, że jest to kit nie ma z tym nic wspólnego (no może zakres ogniskowych będzie miał wpływ na GO bo GO zależy od m.in. od ogniskowej ale to nie istotne w świetle Twojej krytyki kitowego obiektywu). Lajam ma rację a Ty sorki ale bełkocząc coś trzy po trzy przekrzykujesz GO kompletnie bez sensu.

Alf300
Początkujący

Dziękuję Panowie za zainteresowanie i dyskusję ... każdy wskazówka jest dla mnie ważna ...

Lajam dzięki za fotkę w sumie oto cały czas mi chodzi twoja fotka daje próbkę możliwości ale tak jak moje wypociny ekspozycja mało ciekawa bo rozmyty i wyostrzony ten sam obiekt typowo techniczna fotka. nie widać w sumie tej głębi jak na fotografii kowali pokazanej wyżej

Jeżeli mógł byś wykonać fotkę np stojąc przed wejściem i złapać ostrość np . krzesła (stojącego za wejściem) a futrynę z drzwiami rozmyć ... i podać po prostu parametry wykonanego zdjęcia i technikę to postaram się poruszać tym tropem

Dziękuję jeszcze raz za dyskusję

musstaffa
Początkujący

do czorny! (wyroczni) :)

otoz tak sie składa ze wiem co to GO i od czego zalezy, nie ucz ojca dzieci robic. pewnie. robcie sobie tymi kitami i czym tam chcecie. i dawajcie na forum w rozdzielczosci 100px na 100px zeby nikt nie zauwazyl kiepskiej jakosci tych zdjec. oczywiscie z braku laku dobry kit. a co do umiejetnosci i wyciagania ze sprzetu max mozliwosci z patentami wlasnej roboty to moze pokaze cos.
zdjecie zrobilem fujis5600 plus soczewki wyciagniete z lornetki plus wlasnej roboty dyfuzor.czyli patenty. do takich fot jak pokazujecie nie trzeba lustrzanek tylko zwykly kompakt za 500zl i troche inwencji tworczej
daje w podobnej rozdzielczosci jak i Wy choc w pelnej tez wyglada dobrze
wiem wiem ze to nie o takie chodzi ALF300. zrobcie takie cos swoim kitem i zalaczcie tutaj

Alf300
Początkujący

musstaffa gratuluję fotki ... kanony kanonami ale spójrz na fotke knowali którą zamieściłem jest ona dla mnie bardzo dobra . Autor uzyskał to że wpatrując się w obiekt z tyłu twoje oko zaczyna wyłapywać co raz to nowe szczegóły rozmyty kwiatek na pierwszym planie zmusza oko do szukania czegoś ostrzejszego.

w przeciwieństwie np do zdjęć typu portret gdzie oko ma podane wszystko na patelni bo wyostrzone pierwszoplanowo .

kiedyś widziałem fotkę cholera nie mogę znaleść pierwszy plan rozmyty palący się znicz w głębi stare nagrobki wyostrzone dla mnie efekt był przecudny powodował to że chciało się wpatrywać w tą fotkę i odkrawać nowe szczegóły