anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Fotografowanie ruchu i ostrość drugiego planu ... pytania.

Alf300
Początkujący

Fotografowanie ruchu i ostrość drugiego planu ... pytania.

Witam Kolegów

Nazywam się Marcin od nie dawna fotografuję Sony A300 . Mam prośbę o poradę do doświadczonych kolegów .
Chcę zrobić sobie galerie fotek w ruchu oraz dobre fotki drugiego planu , I muszę przyznać że nie radzę sobie z tym najlepiej .
Jeżeli udzieli byś cię mi kilka wskazówek jak wykonać dobre fotki w ruchu był bym wdzięczny .

Tak samo nie mogę poradzić sobie z fotografią drugiego planu tz. to co z przodu rozmyte tył ekspozycji ostry kilka zdjęć wyszło mi ale większość nie uzyskuję zadowalającego efektu próby robione również z wyłączonym AF.

Jeżeli pozwolicie jeszcze jedno pytanie o AF ... Czy nastawianie ostrości przy użyciu AF a dokładnie pola jego zasięgu oznaczony jest czerwonym punktem środkowym lub kreseczkami? w instrukcji jest coś napisane o zielonych ramkach ja takowych nie widzę w wizierze

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny i przepraszam że dla kogoś moje pytania wydadzą się śmieszne.

Pozdrawiam Alf300

55 ODPOW. 55
Alf300
Początkujący

Dobra to moja najnowsza praca ... Pluszowa fotka


:nauseated_face:

musstaffa
Początkujący

Alf300 napisał(a):

Dobra to moja najnowsza praca ... Pluszowa fotka


:nauseated_face:



calkiem niezle jesli chodzi o ostrosc. to rozmycie na pierwszym planie jednak rozprasza. z bliska niestety rozmycia sa spore i ciezko juz rozpoznac ze to byl tez pluszak. ciekawe co konkurencja zapoda:)

musstaffa
Początkujący

wobec wkrecenia sie w temat postanowilem zrobic fotke na szybko zaimprowizowaną sceną
niestety ciemnosci juz sa ogolne wiec doswietlałem lampka rowerowa plus lampa wbudowana z dyfuzorem co widac ale chyba nie w tym rzecz. nic we focie nie grzebałem. fota robiona z soczewkami. moglo byc ostrzej. ale to w innych warunkach moge zrobic. bo nie chcialem katowac foty szumem. i czas mialem zbyt dlugi zeby utrzymac idealnie

o to chodzi alf300?

bipi-----
Początkujący

ja mam pytanie dlaczego ja w swoim aparacie (a300) gdy chce ustawic prędkość migawki na szybszą obraz automatycznie mi ciemnieje im szybszy czas tym ciemniejsze zdjecie a pszy predkosci 1/200 tło nie jest zbyt rozmyte od czego to zalerzy ??? coś robie nie tak ??
tu przykładowe zdjecie
1/200 F4
http://img230.imageshack.us/my.php?image=xxxx1ff0.png

musstaffa
Początkujący

bipi napisał(a):

ja mam pytanie dlaczego ja w swoim aparacie (a300) gdy chce ustawic prędkość migawki na szybszą obraz automatycznie mi ciemnieje im szybszy czas tym ciemniejsze zdjecie a pszy predkosci 1/200 tło nie jest zbyt rozmyte od czego to zalerzy ??? coś robie nie tak ??
tu przykładowe zdjecie
1/200 F4
http://img230.imageshack.us/my.php?image=xxxx1ff0.png" target="_blank



to logiczne. im krocej naswietlasz tym ciemniejsze zdjecie. mozna to rekompensowac wyzszym ISO. ale czasem nie reguluje sie głębi ostrości (GO). czy tez rozmycia. robi sie to wartoscia przesłony. im wieksza wartosc przesłony tym wieksza GO. przesłone miales małą F4 wiec tu jest ok. GO zalezy tez od dł ogniskowej. im dluzsza ognizkowa tym mniejsza GO. wiec rob na max zoomie. do tego jeszcze mozna to regulowac odleglosciami. im blizej obiektu na ktory nastawiamy ostrosc tym lepsze rozmycie tła. odleglosc tła od obiektu tez wazna. im jest tło dalej tym lepiej. to chyba wszystko.. wiec proponuje. tryb priorytet przesłony. ustawic min przesłone. potem dobrac tak ISO zeby aparat nie wymuszal zbyt dlugiego czasu (zebys uniknal zruszenia foty) dac max zoom. i podejsc jak najblizej obiektu oraz szukac miejsc z najdalszym tłem. to optymalne warunki.

tak czy owak to z golebiem nie jest takie zle. tylko poobcinane nieco
pozdro

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

bipi napisał(a):

ja mam pytanie dlaczego ja w swoim aparacie (a300) gdy chce ustawic prędkość migawki na szybszą obraz automatycznie mi ciemnieje im szybszy czas tym ciemniejsze zdjecie
a pszy predkosci 1/200 tło nie jest zbyt rozmyte od czego to zalerzy ??? coś robie nie tak ??
tu przykładowe zdjecie
1/200 F4
http://img230.imageshack.us/my.php?image=xxxx1ff0.png" target="_blank" target="_blank" target="_blank


Proponuję zakupić:
- słownik ortograficzny
- podręcznik o podstawach fotografii

Znajomy-----
Początkujący

Proponuje poczytać:
viewtopic.php?f=30&t=309
viewtopic.php?f=30&t=278

ale pierw dosyć dokładnie instrukcja a późnej przyswoić fundamenty wiedzy o fotografii, czyli pojęcia i podstawowe zależności między pewnymi ustawieniami.
Tak mniej więcej:
F-przysłona- im większe F tym mniej światła pada na matrycę, tym ciemniej
czas otwarcia przysłony- migawki- to w sekundach ( " ) czas w jakim zdjęcie będzie się naświetlało- im większy tym jaśniej, ale aparat ie może się ruszać.
wejdź sobie do fotogalerii, popatrz na zdjęcia, popytaj, każde zdjęcie możesz zapisać na komputer, kliknąć na nie prawym klawiszem myszki, wejść we właściwości, na podsumowanie, zaawansowane i tam masz tzw informacje o zdjęciu (EXIF) gdzie jest dużo wiedzy o danej fotce, czasy otwarcia, przysłona, iso itd.

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Znajomy napisał(a):

każde zdjęcie możesz zapisać na komputer, kliknąć na nie prawym klawiszem myszki, wejść we właściwości, na podsumowanie, zaawansowane i tam masz tzw informacje o zdjęciu (EXIF) gdzie jest dużo wiedzy o danej fotce, czasy otwarcia, przysłona, iso itd.


Umówmy się, że nie każde zdjęcie będzie zawierało EXIF, ok? Zeby potem Kolega się nie żalił na forum, że mu powiedziano tak, a w rzeczywistości jest inaczej. ;)

Znajomy-----
Początkujący

Lajam napisał(a):

Znajomy napisał(a):

każde zdjęcie możesz zapisać na komputer, kliknąć na nie prawym klawiszem myszki, wejść we właściwości, na podsumowanie, zaawansowane i tam masz tzw informacje o zdjęciu (EXIF) gdzie jest dużo wiedzy o danej fotce, czasy otwarcia, przysłona, iso itd.


Umówmy się, że nie każde zdjęcie będzie zawierało EXIF, ok? Zeby potem Kolega się nie żalił na forum, że mu powiedziano tak, a w rzeczywistości jest inaczej. ;)



Hehe, potrafisz rozbawić człowieka :D No nie każde, fakt. Pewnie spowodowałem kolejne wątpliwości i długie, ekscytujące dyskusje ;) Nie no żartuje, faktycznie mój błąd i z drugiej strony szkoda, że niektórzy kasują takie info...

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Znajomy napisał(a):

z drugiej strony szkoda, że niektórzy kasują takie info...


Czasem jest tak, że programy do obróbki same usuwają EXIF celem uzyskania jak najmniejszej "wagi" zdjęcia, a z drugiej strony wiele osób nie wie o istnieniu "eksifa" więc nawet nie próbują tego zostawiać :smileyhappy:

Jak nie ma, to zawsze można zapytać autora zdjęć o parametry.

Tak tylko dla ułatwienia, można zainstalować sobie programik który pozwala oczytać exif, bez zapisywania zdjęcia na dysk. np. Exifer czy Opanda IExif, początkującym szczególnie polecam Opandę - ma przyjaźniejszy wygląd :D