anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

dobór obiektywu do Alpha 300/350

bipi-----
Początkujący

dobór obiektywu do Alpha 300/350

Witam wszystkich !!
ponieważ jestem amatoram potrzebuje porady otóż zamierzam kupic obiektyw do nowo nabytej a300 (posiadam juz 18-70) i zastanawiam sie nad 70-210 lub 70-300 i nie wiem na co głównie wzracać uwage nie chce też zeby był zbyt drogi bo budżet mam ograniczony. znalazłem pare aukcji na allegro i przeróżne firmy jaką byście mogli mi polecić bo wacham sie miedzy (sigma a tamron) lub oryginalny Sony.
Może macie inne propozycje miejsca zakupu lub obiektywu. Obiektyw nie koniecznie musi byc nowy.
zamierzam robic głownie macro i krajobrazy.

76 ODPOW. 76
profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Alf300 napisał(a):

Lajem chyba przesadzasz


Może i przesadzam, ale miło byłoby jednak gdybyśmy zamieszczali własne fotki, lub po prostu linki do nieswoich zdjęć. ;)

Tak jest po prostu uczciwie. :)

Alf300 napisał(a):

to już w konspiracji muszę umieszczać fotki aby dowiedzieć się czy warto kupić tamrona 28-210 :question:



Niekoniecznie musisz wstawiać zdjęcia. Możesz np. poczytać opinie na dyxum
http://www.dyxum.com/reviews/lenses/rev ... IDLens=270

To wystarczy, żeby potwierdzić słowa Tadeusza iż jest to kiepskie szkło i nie warte zainteresowania.

Poza tym, czy sam nie potrafisz ocenić, że te zdjęcia są po prostu fatalne?

Alf300
Początkujący

Lajam napisał(a):

po prostu linki do nieswoich zdjęć. ;)

Tak jest po prostu uczciwie. :)



Chyba raczej nie bardzo bo wtedy musiał bym narazić osobę sprzedająca że podam jakieś jego dane i to dopiero jest nie uczciwe.

Nie wiem jak ty Lajem ale czytaniem nie wszystko można zrozumieć a chyba podstawą to widzieć efekt .

Ale ok już nie będę zamieszał żadnych fotek niech inni szukają sobie sami .

PiterSam-----
Początkujący

Podaje link do fotek zrobionych tym obiektywem aby poszerzyc poglad na tego tamrona wkoncu majac wiecej fotek larwiej bedzie wyrobic sobie opinnie:-))) http://pl.pixel-peeper.com/lenses/?lens=9

Alf300
Początkujący

PiterSam

Widziałem te fotki nawet tam jest obiektyw którym też jestem zainteresowany

Tamron AF 28-200mm F/3.8-5.6 XR Di ale niestety jak na razie muszę do niego dozbierać .. Posiadam próbki fotek z tego tamrona XR ale z wynikłej dyskusji podaruję sobie zamieszczanie ich Jedno jest pewne pomiędzy tymi dwoma Tamronami jest kolosalna przepaść to inna liga nawet Tamron LD już prezentuję się znacznie lepiej.

Alf300
Początkujący

Witam po krótkiej przerwie :)

Koledzy proszę powiedzcie mi ponieważ trafił mi się za małe pieniądze obiektyw z analogowego aparatu a mianowicie MAF 35-105 f 3,5-4,5 (już go mam ale z racji że jestem oddalony teraz od mojej Alfy 300 nie mogę nic powiedzieć nic ciekawego jak tylko go podepnę to podzielę się spostrzeżeniami)..... Ale do rzeczy :nauseated_face:

Szukam uzupełnienia kita jego szerszy koniec jest moim zdaniem dobry i z tego powodu nie mam zamiaru z nim się rozstawać ale koniec już wydaje się średnio zadowalający ... Podpowiedzcie mi jak to jest z tym przeliczeniem ogniskowej z małegobrazka na APS-C wyczytałem że niby o 1,6 raz trzeba przeliczyć ogniskową czyli jeżeli mam 35 w analogu to wyjdzie 56 w APS-C :rolling_eyes:

I biorąc teraz pod uwagę że mój MAF na początku ma F 3,5 czy taka jasność pozostanie też w moim przypadku czyli rozumując i przeliczać to będę miał obiektyw 56-168 f 3,5 -4,5

proszę mnie poprawić bo może się już teraz zagubiłem .

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Alf300 napisał(a):

Podpowiedzcie mi jak to jest z tym przeliczeniem ogniskowej z małegobrazka na APS-C wyczytałem że niby o 1,6 raz trzeba przeliczyć ogniskową czyli jeżeli mam 35 w analogu to wyjdzie 56 w APS-C :rolling_eyes:


Ty mnożysz x 1.5
W Canonie jest crop x 1.6

Przeliczona ogniskowa daje Ci kąt widzenia jaki miałbyś na pełnej klatce.

czorny-----
Początkujący

Dla wyjaśnienia:

Powinieneś zdać sobie sprawę przede wszystkim z tego, że żadna z właściwości obiektywu się nie zmieni. Czy będzie to światło (jego jasność), zakres ogniskowych czy cokolwiek innego, obiektyw po wyjściu z fabryki będzie taki a nie inny. 300mm to zawsze będzie 300 mm. I moim zdaniem nie powinno mówić się o żadnym przeliczaniu ogniskowej. Bo generalnie chodzi o to, że każdy obiektyw widzi takim a nie innym kątem i to się nigdy nie zmieni (oczywiście pomijając fakt zmiany ogniskowej w obiektywie zmiennogniskowym). Na Twoim przykładzie zawsze będzie to rozpiętość pomiędzy 35mm a 105 mm.

Sprawa się komplikuje, kiedy ten sam obiektyw podepniesz pod aparaty z różnymi matrycami. Dlaczego? Bo mają one różne wielkości fizyczne (różne rozmiary). Tak więc obraz, który będzie „podawany” na matryce różnej wielkości nie będzie taki sam. I tu mówimy o croop’ie. Matryca APSC jest 1.5 razy mniejsza od małego obrazka. Zatem obraz jaki uzyskasz na APSC będzie 1.5 razy mniejszy (dosłownie obcięty na brzegach). Czyli Twój aparat Sony będzie rejestrował takiej samej wielkości fizycznej obraz przy np. ogniskowej 35 mm jak film małoobrazkowy przy ogniskowej 52,5 mm (35x1.5=52,5). Ale zauważ: ogniskowa jest TA SAMA!!!

Dalej różni producenci maja róznej wielkości matryce więc ten crop też będzie różny i tak:
Sony, Minolta, Nikon, Pentax, Samsung – x1.5
Canon - x1,6 lub x1,3 lub x1 w zależności od modelu
Olympus - x2

kilka linków:
http://www.kenrockwell.com/tech/crop-factor.htm
http://www.fotografuj.pl/Article/Wspolczynnik_wydluzenia_ogniskowej/id/32
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=5208


Chyba Tadeusz podawał tu na forum fajny link obrazujący wszystko ładnie i pięknie... Jak znajdę zrobię EDIT ;)

Alf300
Początkujący

Świetnie :) Panowie dziękuje za odpowiedź już załapałem o co chodzi ...


jak tylko podepnę tego MAF`a to zobaczymy co z tego wyniknie i postaram się umieścić jakieś fotki porównawcze ...

Na razie widzę że Kity tanieją a stare obiektywy na bagnet AF drożeją moją Minolte w przeliczeniu na złotówki zakupiłem za 112 zł może to inwestycja życia :slight_smile:

bipi-----
Początkujący

PiterSam napisał(a):

A co powiedzie na mopja propozycjie? TAMRON:
Producent: Tamron
Nazwa: AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro
Typ obiektywu: Teleobiektyw zoom
Rodzaj mocowania: Minolta/Sony
Konstrukcja obiektywu: 13 elementów / 9 grup
Ilość listków przysłony: 9
Wbudowany stabilizator obrazu: nie
Zakres ogniskowych : 70-300
Światło: f/4-5,6
Minimalna wartość przysłony: 32
Minimalna odległość ustawienia ostrości : 0,95
Powiększenie maksymalne: 1:2
Kąt widzenia obiektywu: 34,21-8,15°
Tryb makro: tak
Średnica filtra : 62
Wymiary obiektywu : 76,6 x 116,5
Ciężar obiektywu : 435

Uzywam go i jestem zadowolony pomimo swiadomosci ze nie jest to gorna polka i mozna sie wielu spraw doczepic:-)




dokonałem zakupu tego obiektywu i jak narazie jestem zadowolony, szkoda tylko ze praca zostawia mało czasu na pstrykanie zdjeci, ale korzystając ze świat postaram sie wrzucic cos

profile.country.pl_PL.title
karolca
Nowicjusz

Podepnę się pod temat :)
Znalazłam (za chyba niedużą kasę - ok. 250 zł) TAMRON AF 80-210 mm F/4.5 - 5.6
Warto?
Czy lepiej trochę dołożyć do czegoś lepszego?