anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 

Dołącz teraz - stań się częścią naszej społeczności!

Fotografowanie ruchu i ostrość drugiego planu ... pytania.

Alf300
Początkujący

Fotografowanie ruchu i ostrość drugiego planu ... pytania.

Witam Kolegów

Nazywam się Marcin od nie dawna fotografuję Sony A300 . Mam prośbę o poradę do doświadczonych kolegów .
Chcę zrobić sobie galerie fotek w ruchu oraz dobre fotki drugiego planu , I muszę przyznać że nie radzę sobie z tym najlepiej .
Jeżeli udzieli byś cię mi kilka wskazówek jak wykonać dobre fotki w ruchu był bym wdzięczny .

Tak samo nie mogę poradzić sobie z fotografią drugiego planu tz. to co z przodu rozmyte tył ekspozycji ostry kilka zdjęć wyszło mi ale większość nie uzyskuję zadowalającego efektu próby robione również z wyłączonym AF.

Jeżeli pozwolicie jeszcze jedno pytanie o AF ... Czy nastawianie ostrości przy użyciu AF a dokładnie pola jego zasięgu oznaczony jest czerwonym punktem środkowym lub kreseczkami? w instrukcji jest coś napisane o zielonych ramkach ja takowych nie widzę w wizierze

Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny i przepraszam że dla kogoś moje pytania wydadzą się śmieszne.

Pozdrawiam Alf300

55 ODPOW. 55
DonPedro
Początkujący

Drugi plan??? Może ostrość ustawić manualnie na wybrany obiekt drugiego planu.
Warto także skalibrować pod swoje oczy dioptraż wizjera na manualnym strojeniu ostrości. Mały obrocik i wszystko zaczyna wychodzić z mydełkiem.
Kreseczki (czerwone) są w wizjerze, a kwadraciki (zielone) na ekranie w trybie LV.
Pewne (trafne) sugestie odnośnie wyboru ostrości są dobrze opisane w instrukcji.
8-)

Alf300
Początkujący

Dzięki za zainteresowanie ..

O oznaczeniu pola AF moje wątpliwości zostały całkowicie rozwiane dziękuję .

Co do łapania ostrości "drugiego planu" mam z tym problem zamieszczę może próbkę fotki . oczywiście fotka bez żadnych wartości i nie obrabiana do pomniejszenia :smileyredface:

http://img89.imageshack.us/my.php?image=dsc00094uk2.jpg

Jeżeli ktoś wykonuję takie fotografię bardzo proszę o naprowadzenie mnie jak robić aby to wychodziło dobrze . Próbuje robić fotki na MF ale efekty są mizerne . Np.Jak zrobić fotkę lampki nocnej która stoi za doniczką z kwiatkiem w tym że lampka jest obiektem fotografowania i ma być ostra ?

Jeszcze raz przepraszam za błahe pytania ale moja przygoda z A300 zaczęła się nie dawno

Znajomy-----
Początkujący

To z ostrością, czy rozmyciem drugiego planu najprościej możesz korygować trybami. Ustaw sobie na tryb pracy portret, złap ostrość na powiedzmy tych miśkach co masz widoczne na zdjęciu, i zrób fotkę. Teraz ustaw na powiedzmy tryb krajobraz i zrób fotkę. Jest różnica? A ten temat z ostrością, nazywa się głębią ostrości (GO). Masz tu linki gdzie jest wszystko w miarę prostym językiem wyjaśnione.
viewtopic.php?f=30&t=309
viewtopic.php?f=30&t=278

Powodzenia w próbach!

czorny-----
Początkujący

przyznam szczerze, że w Twoich pytaniach nie do końca wiem o co chodzi.

1. co do fotek w ruchu. Bez dobrego światła, które będzie Ci potrzebne do uzyskania właściwej ekspozycji przy krótkich czasach naświetlania (a takie będzie Ci potrzebne) nic wielkiego raczej nie zdziałasz. Z dobrym światłem wiąże się kilka rzeczy m.in. przysłona, możliwości obiektywu, ISO a przede wszystkim same warunki w jakich zdjęcie jest wykonywane.... polecam do poczytania pierwsze lepsze poradniki w necie których jest mnóstwo. Tak na szybko znalazłem
http://www.fotograf.fir.pl/dodatki/art5.php
http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-606-0.php

2. zdjęcie lampki nocnej. I tu kilka pytań -lampka świeci, nie świeci, jak mocno, w dzień te zdjęcia, w nocy.....
koniecznie musisz mieć statyw. Z nastawieniem ostrości na dany obiekt nie powinno być problemu. Albo wybierz sobie punktowy AF albo lokalny (wtedy sam wybierasz który z czujników ma ostawiać ostrość) albo rób to manualnie. Jednak nastawienie ostrości na dany obiekt a to czy na zdjęciu będzie on ostry to dwie różne rzeczy. Jeśli czas naświetlania będzie zbyt długi a aparat nie będzie odpowiednio unieruchomiony to zdjęcie zawsze wyjdzie rozmazane czyli nieostre.

3. z tym drugim planem to też trochę nie kumam ale powinieneś wydaje mi się poczytać o głębi ostrości. Pewne rzeczy w fotografii wymagają pewnej wiedzy, która jest powszechnie dostępna. Śmiem twierdzić, że nawet instrukcja obsługi jeśli bardzo uważnie, od początku do końca się ją przeczyta, w zupełności na początek wystarczy. Niemniej jednak nie chodzi tu o przeczytanie jej od deski do deski i schowanie w szafie. Czytając warto empirycznie na aparacie sprawdzać co się dzieje. To nic nie kosztuje.... Wałkować tematy każdego dnia inny do tego stopnia, że wszystko będzie jasne i zrozumiałe. Wiem, że zazwyczaj nie chce się jej czytać ale takie lenistwo nie popłaca...

profile.country.PL.title
Lajam.
Expert

Alf300 napisał(a):

Jeżeli pozwolicie jeszcze jedno pytanie o AF ... Czy nastawianie ostrości przy użyciu AF a dokładnie pola jego zasięgu oznaczony jest czerwonym punktem środkowym lub kreseczkami? w instrukcji jest coś napisane o zielonych ramkach ja takowych nie widzę w wizierze


rozszerzę nieco ;)

Przy ustawianiu ostrości z użyciem autofokusa, po złapaniu ostrości zapala się na czerwono punkt AF, na który została ustawiona ostrość, oprócz tego w wizjerze, obok wyświetlanego czasu, pojawia się zielona kropka.

W trybie MF kiedy prawidłowo ustawisz ostrość zaświeci się tylko zielona kropka. :)

Alf300
Początkujący

Dzięki Koledzy

Kilka waszych wskazówek naprowadziło mnie na błędy które popełniałem . Uważam że zawsze warto zapytać .

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam

musstaffa
Początkujący

Tak samo nie mogę poradzić sobie z fotografią drugiego planu tz. to co z przodu rozmyte tył ekspozycji ostry kilka zdjęć wyszło mi ale większość nie uzyskuję zadowalającego efektu próby robione również z wyłączonym AF.

Twoj problem zwiazany z nieostroscia pierwszego planu lub tła to problem ze zbyt małą głębią ostrości (GO) niestety to co chcesz uzyskac patrzac na to zdjecie przykladowe ktore dales, jest chyba malo realne.
otoz głębia ostrości maleje: wraz z malejącą odległościa od przedmiotu fotografowanego, wraz z wydłuzaniem sie ogniskowej (czyli zoomem obiektywu), wraz z otwieraniem przesłony.
tutaj jest przyklad ze chcesz osiagnac ostry pierwszy plan i drugi który jest oddalony bardzo od pierwszego. potrzebujesz bardzo wielkiej GO. jedyne co mozesz zrobic to: odsunąć sie od pierwszego planu na ile to mozliwe. uzyc wysokiej przesłony i nie dawac zoomu czyli robisz zdjecie na max szerokim kącie obiektywu.
Przyznam ze zazwyczaj ludzie fotografujacy chca uzyskac cos przeciwnego niz Ty. czyli ostry 1 plan a 2 max rozmyty. w ten sposob wydobywa sie głowny obiekt z tła i tuszuje nieciekawe i rozpraszające tło.
nie mniej jednak kto pyta nie bładzi:)
pozdro

Alf300
Początkujący

Witam musstaffa

Tak jak piszesz robienie ostrego pierwszego planu czyli coś na wzór portretu nie bardzo mnie interesuje bo z tym sobie radzę .
efekt uzyskania ostrości obiektu z tył nie jest prosty przynajmniej dla mnie uzyskuję coś takiego ale nie wiem czy jest to bardzo zadowalające...

.....Próbka fotki ćwiczebnej robionej na A przy wyłączonym AF jakieś 1,5 metra od kwiatka

http://img526.imageshack.us/my.php?imag ... 353yb8.jpg

musstaffa
Początkujący

teraz dopiero złapałem co CI naprawde chodzi:) ty chcesz miec nieostry pierwszy plan. a drugi ostry. tylko w sumie nie wiem w czym problem. moze chodzi o to ze AF lapie ostrosc na 1 planie bo przeslania 2 plan. nie mam sony. ale wydaje mi sie ze albo wyl AF i manualnie ustawic albo dac 1 punktowy pomiar i by "ominac" 1 plan. aby wiecej rozmyc 1 plan to rob zdjecia na dluzszej ogniskowej i na min odleglosci z jakiej lapie ostrosc do obiektu,(można uzyc trybu makro w zaleznosci od sytuacji) tyle ze kąt bedzie weższy. uzywanie zoomu drastycznie zmniejsza GO a o to CI chyba chodzi. ten efekt zaiste jest dosc nietypowy bo zazwyczaj rozmyty 1 plan przeslaniajacy drugi wyostrzony plan jest wadą zdjecia. choc pewnie są wyjatki:)
pozdro